Vetrea Terveys rakentaa palvelukodin Porvooseen ja Kangasalle. Lisäksi Kuopiossa rakennetaan uutta kuntoutustaloa, jonka on tarkoitus avata lokakuussa. Näiden lisäksi Vetrea Terveys aikoo avata yhden uuden yksikön Etelä-Suomeen tämän vuoden aikana.
Yhtiön toimitusjohtaja Laura Airaksisen mukaan Vetrea Terveys on nyt hyvällä kasvu-uralla. Vajaan 40 miljoonan euron liikevaihtoa pyörittävän yrityksen on tarkoitus kasvaa sekä orgaanisesti ja yrityskaupoilla.
– Hallitusti ja maltillisesti palvelutarve edellä voimme laajentua maantieteellisestikin ja kasvumahdollisuuksia on Pirkanmaalla ja Uudellamaalla, Airaksinen sanoo.
Porvoon palvelukoti valmistuu syyskuun lopussa, Kangasala avaa hiukan myöhemmin
Porvooseen rakennetaan parhaillaan palvelukotia, johon tulee 17 asuntoa täysi-ikäisille, liikenneonnettomuuden tai sairauden seurauksena vammautuneelle aikuiselle. Hankkeen arvo on kaksi miljoonaa euroa. Henkilöstöä palvelukodissa on noin 17.
– Asukkaat voivat tulla meille kaupungin palveluohjauksen kautta tai suoraan itse maksavana akuutin kuntoutusvaiheen jälkeen, kun tarvitaan normaalia arkea enemmän hoivaa ja intensiivisempää kuntouttavaa elämää, Laura Airaksinen sanoo.
Asunnot ovat 25-neliöisiä minikeittiöillä heille, jotka pystyvät niitä hyödyntämään. Osassa on oma uloskäynti ja terassi.
Samanlaista kotia rakennetaan myös Kangasalalle, missä palvelukodin on tarkoitus avata ovensa loppusyksystä.
Kuntoutustalo avataan Kuopiossa lokakuussa
Vetrea Terveys rakentaa kuntoutustaloa Kuopioon ja sen on tarkoitus avata ovensa lokakuussa. Uudesta kuntoutustalosta sovittiin yrityskaupan yhteydessä, kun Vetrea Terveys osti Suomen aivotutkimus- ja kuntoutussäätiöltä neurologiseen kuntoutukseen erikoistuneen Neuronin liiketoiminnan. (linkki juttuun)
Laura Airaksinen sanoo, että Neuronin vahvaa osaamista yritys on voinut hyödyntää Vetrea Terveyden kuntoutuksessa. Esimerkiksi Kuopiossa yritys on tehnyt merkittäviä satsauksia avopalveluihin.
– Uudessa kuntoutustalossa tullaan edelleen vahvistamaan vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen konseptia. Neuronin työntekijät pääsevät muuttamaan täysin uusiin moderneihin tiloihin, joissa on otettu huomioon asiakkaiden vaatimukset ja uusi teknologia. Neurologista kuntoutusta kehitetään yhteistyössä Kuopion lääketieteellisen tiedekunnan tutkijoiden ja erikoislääkärien kanssa. Tämä työ kehittää edelleen palveluitamme, Airaksinen kuvaa.
Kuntoutustalossa järjestetään asiakkaille intensiivijaksoja ja avopalveluita.
– Meillä lääkärit voivat myös erikoistua neurologiaan, mikä tuo vahvaa näkemystä alasta koko yritykselle, Airaksinen jatkaa.
Julkaistu Bonnierin Hoiva& Terveys -sähköisessä julkaisussa:
https://yhtiot.hoivajaterveys.fi/vetrea-terveys-laajentaa-porvoossa-kangasalla-ja-kuopiossa-tavoite-on-kasvaa-orgaanisesti-ja-yritysostoilla/
Lue lisää VetreaElo -konseptista